Jump to main content

Tisková zpráva: Plzeňský Saferoad dodává stále více svodidel na české dálnice

Úpravy úseků dálnice D1, budovaný obchvat Znojma, instalace dřevo-ocelových svodidel, ale také zimní údržba v Plzni jsou hlavními letošními zakázkami firmy Saferoad z Líní u Plzně. Pobočka mezinárodní skupiny Saferoad Group v ČR zajišťuje svislé i vodorovné dopravní značení, montuje bezpečnostní systémy a svodidla, jimiž jsou osazené dálnice D2, D5, D6 a D7. Firma se rozšiřuje také na Slovensko, kam od letoška dodává celé produktové portfolio, řekla ČTK obchodní ředitelka Dita Hanusová.

Saferoad, který loni posílil tržby o desetinu na 230 milionů korun, má letos v plánu výrazně vyšší růst díky investicím státu a obcí. Soustředí se hlavně na práce ve sdružení s velkými stavebními firmami, jako Eurovia a Metrostav, významnými zákazníky jsou ŘSD, Colas CZ a Silnice Group. Letos vyhrál soutěž na osmiletou zimní údržbu v Plzni.

Na vybrané úseky modernizované D1 dodá zejména mobilní svodidla, řeší trvalá svodidla a dopravní značení. "Letos se chceme také více zaměřit na instalaci dřevo-ocelových svodidel, vhodných zejména do národních parků a chráněných krajinných oblastí," uvedla Hanusová.

Firma trvale rozšiřuje výrobní týmy a nyní hledá desítky techniků. Podle firemního kouče Marcela Mourka není lehké sehnat lidi v Plzni a okolí a na inzerci má firma velmi nízkou odezvu. "Nevyžadujeme přitom dlouholetou praxi a spoustu zkušeností, lidi zaškolíme," řekl Mourek.

ČR podle Hanusové dává dlouhodobě hodně peněz do infrastruktury, ale každoročně má velký převis nevyčerpaných peněz z EU. "A také ne všechny tendry a rozhodovací procesy v českém prostředí jsou natolik průhledné, jak jsme například zvyklí ve Skandinávii," řekla. Norská Saferoad Group, která působí ve 30 zemích, získala v české firmě majoritu v roce 2010.

EU usiluje o zvyšování bezpečnosti a snižování počtu zraněných a mrtvých následkem dopravních nehod, a proto se zvyšují výdaje například na silniční zádržné systémy. "Tam se velmi angažujeme. Zkušenosti a investice do vývoje našich partnerů přenášíme do ČR," řekla. Nyní řeší problém ukončení svodidel, která jsou nebezpečná a mohou vůz vymrštit jako rampa. Zařízení SafeEnd, rozšířené ve Skandinávii, Británii, Nizozemsku a na Islandu tyto nehody, které jsou nebezpečné i při nízkých rychlostech, eliminuje. Firma se také zaměřuje na časté nárazy do stromu na silnicích nižších tříd. Její německé svodilo, podle Hanušové ochrání před zabitím o strom a zároveň i strom samotný. Řešíme certifikaci pro ČR, dodala.